רישום כחסר דת: מדוע כן ? מדוע לא ?

לכל אחד שמעוניין להירשם כחסר דת סיבותיו.

אין סיבות טובות יותר או טובות פחות, ואני בטוח שכל אחד שניגש לתהליך בלב שלם עושה זאת מהסיבות הטובות והנכונות ביותר עבורו.

עם זאת, בחרתי להציג ולדון כאן במספר סיבות

מדוע כן ?

* רצונו של אדם לחיות לפי צו מצפונו וזכותו של האדם להגדרה עצמית – עבורי לשינוי הרישום הייתה משמעות סימבולית וטקסית רבה. ההשוואה הראשונה שעולה לי בראש היא זוג שמתחתן. בדיוק שעבור זוג שחי יחדיו כבר עשור יש לחתונה משמעות סימבולית של הצהרת כוונות פומבית, כך גם שינוי הרישום עבורי היה חלק מהיציאה שלי מהארון והצהרה פומבית של אמונתי.

* אידאולוגיה של הפרדת דת ומדינה – אם דת זה עניין של אמונה, מדוע המדינה צריכה לרשום ולתייק את רחשי ליבי ? רבים בוודאי יסכימו כי אין זה מעניינה של המדינה מה אני חושב, במה אני מאמין וכיצד אני נוהג בביתי. מחיקת סעיף הדת במרשם האוכלוסין היא דרך אחת לבטא את האידיאולוגיה הזו, אם כי ממש לא בטוח שהיא תתקבל באהדה בבית המשפט.

* להוביל את השינוי – ובכן, זאת לא בדיוק סיבה בפני עצמה, אבל ללא ספק זה היה אחד המנועים שדחף אותי לפתוח בתהליך. כשהתחלתי להתעניין בלהירשם כחסר דת, חברים רבים שאלו אותי "אבל מה זה משנה לך בעצם ? איך זה משפיע על חיי היומיום ?". האמת שזה כמעט ולא משפיע. אז למה בכל זאת לטרוח ? כי אני מאמין שכל אדם צריך לחיות לפי אמונתו, ושהתהליך המורכב של רישום כחסר דת מונע (אולי אפילו בכוונה תחילה) מאנשים לחיות לפי צו מצפונם. אבל, אם כל שנה יבקשו מאה, או אלף או עשרת אלפים איש מבית המשפט להכיר בהם כחסרי דת, ואם קלסרי בתי המשפט יתמלאו עתירות מסוג זה עד כי הם יעכבו את עבודתו, אולי אז יבינו המחוקקים כי קיים צורך ביצירת הליך פשוט לאזרח לממש את זכותו לחיות לפי צו מצפונו להירשם כחסר דת מבלי הצורך בהליך המסובך והיקר של פנייה לבית המשפט. נכון, אני רק אחד, אבל כל דבר טוב במדינה הזאת (ולמעשה, עצם קיומה של המדינה הזאת) התחיל מקומץ אנשים קטן חדור אידאולוגיות. נאיבי, אני יודע. אתם מוזמנים או לגחך עלי או להצטרף אלי.

מדוע לא ?

* מרד נעורים / שיגעון חולף / התערבות על שישיית בירות עם חבר – הדבר העיקרי ואולי אפילו היחיד שבודק בית המשפט הוא גמירות הדעת. האם אכן מדובר ברצונו האמיתי והכנה של המבקש. גם אם הסיבה האמתית לשינוי הרישום היא התערבות עם חבר על שישיית בירות (והרי, מה לא נעשה בשביל שישיית בירות קרה ביום קיץ חם), זה כנראה לא משהו שכדאי לציין בבית המשפט. אגב, מבלי לפגוע באף אחד, אבל נראה לי שאם הסיבה שלכם לשינוי הרישום היא משהו דומה, אולי כדאי שתשקלו שוב את המהלך – אתם עלולים למצוא שאתם פוגעים בעצמכם ואולי גם באנשים נוספים שמעוניינים לעשות את התהליך מתוקף צו מצפונם.

* הרצון לא לדרוך יותר לעולם בפתח הרבנות – צר לי לאכזב אתכם, אך אם מאסה נפשכם ברבנות כנראה שזו לא הדרך לחמוק ממנה. באופן תמוהה ומוזר הרבנות של מדינת ישראל, אינה מחויבת להכיר בקביעות והחלטות של מערכת המשפט של מדינת ישראל. סוג של "הזנב מקשקש בכלב" אם תרצו. בדיוק כמו שלרבנות שמורה הזכות לא להכיר ביהדותו של עולה חדש על אף שאמונתו שלמה, שמורה לה גם הזכות לא להכיר בחוסר יהדותו של אדם אפילו עם אותו אדם ומדינת ישראל מכירים בו כחסר דת. המשמעות היא שאם לצורך העניין אדם יבקש להתגרש לאחר שנרשם כחסר דת – לרבנות הכוח לכפות עליו את דרכיה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s