רישום כחסר דת: מדוע כן ? מדוע לא ?

לכל אחד שמעוניין להירשם כחסר דת סיבותיו.

אין סיבות טובות יותר או טובות פחות, ואני בטוח שכל אחד שניגש לתהליך בלב שלם עושה זאת מהסיבות הטובות והנכונות ביותר עבורו.

עם זאת, בחרתי להציג ולדון כאן במספר סיבות

מדוע כן ?

* רצונו של אדם לחיות לפי צו מצפונו וזכותו של האדם להגדרה עצמית – עבורי לשינוי הרישום הייתה משמעות סימבולית וטקסית רבה. ההשוואה הראשונה שעולה לי בראש היא זוג שמתחתן. בדיוק שעבור זוג שחי יחדיו כבר עשור יש לחתונה משמעות סימבולית של הצהרת כוונות פומבית, כך גם שינוי הרישום עבורי היה חלק מהיציאה שלי מהארון והצהרה פומבית של אמונתי.

* אידאולוגיה של הפרדת דת ומדינה – אם דת זה עניין של אמונה, מדוע המדינה צריכה לרשום ולתייק את רחשי ליבי ? רבים בוודאי יסכימו כי אין זה מעניינה של המדינה מה אני חושב, במה אני מאמין וכיצד אני נוהג בביתי. מחיקת סעיף הדת במרשם האוכלוסין היא דרך אחת לבטא את האידיאולוגיה הזו, אם כי ממש לא בטוח שהיא תתקבל באהדה בבית המשפט.

* להוביל את השינוי – ובכן, זאת לא בדיוק סיבה בפני עצמה, אבל ללא ספק זה היה אחד המנועים שדחף אותי לפתוח בתהליך. כשהתחלתי להתעניין בלהירשם כחסר דת, חברים רבים שאלו אותי "אבל מה זה משנה לך בעצם ? איך זה משפיע על חיי היומיום ?". האמת שזה כמעט ולא משפיע. אז למה בכל זאת לטרוח ? כי אני מאמין שכל אדם צריך לחיות לפי אמונתו, ושהתהליך המורכב של רישום כחסר דת מונע (אולי אפילו בכוונה תחילה) מאנשים לחיות לפי צו מצפונם. אבל, אם כל שנה יבקשו מאה, או אלף או עשרת אלפים איש מבית המשפט להכיר בהם כחסרי דת, ואם קלסרי בתי המשפט יתמלאו עתירות מסוג זה עד כי הם יעכבו את עבודתו, אולי אז יבינו המחוקקים כי קיים צורך ביצירת הליך פשוט לאזרח לממש את זכותו לחיות לפי צו מצפונו להירשם כחסר דת מבלי הצורך בהליך המסובך והיקר של פנייה לבית המשפט. נכון, אני רק אחד, אבל כל דבר טוב במדינה הזאת (ולמעשה, עצם קיומה של המדינה הזאת) התחיל מקומץ אנשים קטן חדור אידאולוגיות. נאיבי, אני יודע. אתם מוזמנים או לגחך עלי או להצטרף אלי.

מדוע לא ?

* מרד נעורים / שיגעון חולף / התערבות על שישיית בירות עם חבר – הדבר העיקרי ואולי אפילו היחיד שבודק בית המשפט הוא גמירות הדעת. האם אכן מדובר ברצונו האמיתי והכנה של המבקש. גם אם הסיבה האמתית לשינוי הרישום היא התערבות עם חבר על שישיית בירות (והרי, מה לא נעשה בשביל שישיית בירות קרה ביום קיץ חם), זה כנראה לא משהו שכדאי לציין בבית המשפט. אגב, מבלי לפגוע באף אחד, אבל נראה לי שאם הסיבה שלכם לשינוי הרישום היא משהו דומה, אולי כדאי שתשקלו שוב את המהלך – אתם עלולים למצוא שאתם פוגעים בעצמכם ואולי גם באנשים נוספים שמעוניינים לעשות את התהליך מתוקף צו מצפונם.

* הרצון לא לדרוך יותר לעולם בפתח הרבנות – צר לי לאכזב אתכם, אך אם מאסה נפשכם ברבנות כנראה שזו לא הדרך לחמוק ממנה. באופן תמוהה ומוזר הרבנות של מדינת ישראל, אינה מחויבת להכיר בקביעות והחלטות של מערכת המשפט של מדינת ישראל. סוג של "הזנב מקשקש בכלב" אם תרצו. בדיוק כמו שלרבנות שמורה הזכות לא להכיר ביהדותו של עולה חדש על אף שאמונתו שלמה, שמורה לה גם הזכות לא להכיר בחוסר יהדותו של אדם אפילו עם אותו אדם ומדינת ישראל מכירים בו כחסר דת. המשמעות היא שאם לצורך העניין אדם יבקש להתגרש לאחר שנרשם כחסר דת – לרבנות הכוח לכפות עליו את דרכיה.

2 מחשבות על “רישום כחסר דת: מדוע כן ? מדוע לא ?

 1. שלום רב,

  אני מאוד מתעניינת בתהליך זה מפני שהמחשבה על לעשות את הצעד של מחיקת סעיף הדת מתעודת הזהות שלי עבר בראשי מספר רב של פעמים עוד מאז התיכון.
  כאתאיסטית אמנם מפריע לי שהמדינה מגדירה אותי כיהודיה, אבל קיוויתי לדעת אם ישנם דברים שאפספס או אמנע מעצמי במידה ואסיר סעיף זה ממסמכים האישיים שלי?
  אע"פ שזה מפריע לי לא הייתי רוצה למנוע מעצמי דברים רק בשביל משפט אחד בת"ז, והרי חוסר האמונה שלי לא משתנה רק בגלל נוכחות אותו משפט ולא משנה מי יקבע לי אחרת.
  האם מבחינה חוקית אני עלולה להיפגע מהסרת סעיף הדת? ובמידה ואני מעוניינת לגור בחו"ל, האם זה משנה\גורע\מוסיף?

  אשמח מאוד לתשובתך,
  גאיה.

  אהבתי

  1. אהלן גאיה.

   שמח לשמוע שגם את חלק מהמאבק להפרדת המדינה מהאמונות האישיות של האדם……

   נתחיל בסעיף הפשוט – האם זה יפריע לך במידה ותהיי מעוניינת לגור בחו"ל – ככל שזה יישמע מוזר לאוזן הישראלית, אבל בדרך כלל במדינות מערביות המדינה לא מנהלת רישום אחר האמונה הדתית שלך. רק בישראל "דת" ו"לאום" נהיו עניינים של רישום, אבל בחו"ל הם ברוב המקרים עניינים של אמונה, ולא של שיוך ע"י המדינה. לפיכך אני לא רואה שום סיבה ששינוי הרישום במרשם האוכלוסין יישנה משהו במידה ותרצי לגור בחו"ל (לא לטובה, ולא לרעה).

   לגבי שאלתך האם יימנע ממך משהו בישראל – אני כאמור עשיתי את התהליך הזה של מחיקת סעיף הדת לפני כארבע שנים בערך ועד כה זה לא מנע ממני דבר (לא בתחום החתונה, לא בנושא הילדים ולא שום דבר אחר). אם תוכלי לציין עניין מסויים שמדאיג אותך שיכול להשלל ממך בעקבות הרישום אוכל לנסות ולתת לך תשובה ספציפית ומדוייקת יותר לנושא. אגב, חלק מהעניין הוא שבישראל קיימים חוקים נגד הפלייה (למשל חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה 1988) ולפיכך לא חוקי להפלות אדם בשל הדת שלו. למעשה אם מעסיק אפילו שואל אותך לדתך הוא כבר שם את עצמו במקום לא מאד נוח מבחינת החוק (אגב, חוקים דומים גם קיימים בחו"ל בהמשך לתשובתי הקודמת). אני כן יכול לומר לך שיש מקומות בהם דווקא יש יתרון לחוסר הרישום – למשל חוק שעות עבודה ומנוחה מגדיר את השבת כיום המנוחה של אדם יהודי בין אם הוא מעוניין בכך או שלא, אבל כחסרת דת את יכולה להינות מגמישות רבה יותר בקביעת יום המנוחה השבועי שלך.

   מקווה שעניתי על כל שאלותייך.

   מידה ויש עוד משהו אשמח לעזור – מוזמנת ליצור קשר באמצעות טופס "צור קשר" שבאתר.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s